Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które zostały stworzone specjalnie po to, by dać ulgę osobom posiadającym żylaki. Aktualnie możemy wybierać wśród kremów, maści, żeli, tabletek, kompresów. Oferowane produkty dostępne są w aptekach stacjonarnych, drogeriach, sklepach internetowych, a nawet na portalach aukcyjnych. Jednak wiele osób nadal nie wie, na co się zdecydować. Najczęściej sięgamy po tabletki na żylaki bez recepty. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie. W artykule przedstawimy ranking wybranych produktów, o których warto wspomnieć.
Czy tabletka na żylaki może przynieść ulgę?
Jeśli pacjent zapyta lekarza, jakie tabletki na żylaki są najskuteczniejsze, to w efekcie może otrzymać receptę na drogi lek lub takie tabletki na żyły, na których sprzedaży zależy tylko lekarzowi. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając tabletki na żylaki nóg i jakie preparaty są najczęściej rekomendowane przez farmaceutów:
- C 500 Forte – te tabletki mają w składzie witaminę C, rutynę, bioflawonoidy cytrusowe, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Ich koszt wynosi około 20zł, natomiast trzeba je przyjmować codziennie, bez żadnych przerw, a na efekty trzeba poczekać.
- Diohespan max – substancją czynną w tych tabletkach jest diosmina, która zwiększa napięcie w żyłach oraz działa ochronnie na naczynia. Jedno opakowanie wystarczy na miesiąc i jest to wydatek ok 30zł. Może powodować skutki uboczne takie jak biegunka, niestrawność, bóle i zawroty głowy.
- Venescin forte – działanie oparte jest na wyciągu z nasion kasztanowca, który zmniejsza obrzęki oraz zwiększa odporność mechaniczną naczyń krwionośnych. Kosztuje około 20zł i trzeba kupować minimum jedno opakowanie na miesiąc. Nie może być stosowany u pacjentów z nietolerancją cukrów oraz czasem wywołuje bóle brzucha.
- Aescin – substancją czynną leku jest escyna, która zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Te tabletki można kupić w ekonomicznym opakowaniu 90 sztuk za około 35zł, natomiast lista możliwych powikłań nie zachęca. Pacjenci skarżą się na wrzody skórne, zapalenie zakrzepowe żył, podskórne stwardnienia.
Czy tabletki na żylaki nóg to bezpieczne rozwiązanie?
Ludzka intuicja podpowiada, że niekoniecznie. W dzisiejszych czas przyjmujemy bardzo dużo leków i syntetycznych preparatów. Jeśli istnieje taka konieczność, jeśli musimy ratować życie pacjenta, to oczywiście trzeba zrobić wszystko, co jest w naszej mocy i co jest możliwe dzięki osiągnięciom medycyny. Natomiast żylaki to nie jest schorzenie, które bierze się z dnia na dzień. Nie należy obciążać organizmu zbędnymi tabletkami. Warto wybrać maść, którą można stosować miejscowo. Dzięki temu substancje aktywne szybciej przenikną do naczyń krwionośnych, a my unikniemy nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Dobrym preparatem jest Varosin Forte Max!
Ten krem zawiera tylko naturalne, skuteczne, ale dobrze przebadane składniki. Zmniejsza obrzęk i ból nóg oraz zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Dodatkowo, ma działanie profilaktyczne. Varosin Forte Max to gwarancja, że żadne pajączki nie zamienią się już w żylaki, a nasz budżet nie będzie obciążony ponad nasze możliwości.
Źródła:
- Zawilska K, Jaeschke R, Tomkowski W i wsp. Polskie wytyczne profilaktyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Pol Arch Med Wew 2009;119(Suppl.1).
- M. Kucharzewski, J. Taradaj, T. Halski (red.): Kompresjoterapia – przewodnik praktyczny dla fizjoterapeutów i pielęgniarek, wyd. Continuo, Wrocław 2012, ISBN:978-83-62182-29-9
- M. Alam, T.H. Nguyen: Leczenie chorób żył kończyn dolnych, wyd. Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN : 978-83-7609-040-5