Jaki lekarz od żylaków? Gdzie iść po pomoc?

lekarz od żylaków

Żylaki, czyli sine, wrzecionowate poszerzenia żył. Szczególnie dokuczliwe dla kobiet w ciąży oraz w trochę mniejszym stopniu dla mężczyzn po 40 roku życia. Jest wbrew pozorom problemem znacznie bardziej zawiłym i niebezpiecznym niż mogłoby wynikać z obiegowej opinii. Wobec tego wyjątkowo istotne staje się odpowiednie leczenie, jeżeli dojdzie do pewnych zmian w obrębie kończyn dolnych. Często, co wynika w dużej mierze z niewiedzy oraz braku chęci zmiany sytuacji, nie wiemy gdzie i z jakimi zaleceniami się skierować, by uzyskać jak najbardziej satysfakcjonującą pomoc w tym aspekcie.

Czy jest tylko jeden rodzaj lekarza od żylaków?

 • Oczywiście, lekarzem pierwszej pomocy w takiej sytuacji winien być lekarz rodzinny w pobliskiej przychodni, który oceni niebezpieczeństwo zmian.
 • W następnej kolejności nasze ruchy powinny skierować się w stronę chirurga naczyniowego. Ten w najpełniejszym, stopniu przy użyciu specjalistycznegocjacji sprzętu potrafi pokierować nas w kierunku odpowiedniego sposobu leczenia. O ile oczywiście tylko pozwoli na to nam nasz portfel.
 • Chirurg naczyniowy jest jednak raptem jednym z lekarzy, ma on oczywiście stosowne możliwośći by zajmować się problemem, Jednak lekarzem zajmującym się stricte problemem jest specjalistą nazywany flebologiem. Jest w stanie w sposób najbardziej profesjonalny ocenić zmiany w funkcjonowaniu żył i ewentualnie dopiero wtedy może skierować nas w stronę chirurga.

Szczególny przypadek – żylaki w ciąży

Musimy w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę, że nieleczone zmiany mogą prowadzić do owrzodzeń. A te dla lekarzy mogą być na tyle trudne do wyleczenia, że może to stanowić podstawę do decyzji o amputacji. Już najdrobniejsze zmiany (tzw. pajączki) powinny stanowić dla nas sygnał o złym ukrwieniu kończyny. W takiej sytuacji najistotniejsza może okazać się wyjątkowo prosta profilaktyka, w ramach której zwiększymy ilość wykonywane ruchu, tutaj każdy sport, czy jakakolwiek forma aktywności fizycznej może okazać się na wagę złota. Szczególnie wśród kobiet w ciąży, gdzie wspomniany problem jest wyjątkowo powszechny, istotna może okazać się zwyczajna profilaktyka, w ramach której kobieta stara się m.in w możliwie jak najpełniejszym stopniu dbać o swoją wagę, szczególnie jeżeli wykazuje genetyczne predyspozycje do wykazywania objawów choroby lub jest to jej kolejna ciąża.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie zawsze, szczególnie w warunkach zwykłego powszedniego dnia, gdzie nie codziennie możemy sobie zapewnić dostateczną ilość ruchu wspomniane sposoby zapobieganią powikłaniom, związanym ze złym funkcjonowaniem zastawek, które w preferowanej przez nas pozycji siedzącej mogą ulec rozdęciu, jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednie metody codziennej profilaktyki. W takiej sytuacji, nawet w dobie powszechności informacji z zakresu ochrony zdrowia, przykrym, ale jednak obowiązkiem, może okazać się udanie do odpowiedniego specjalisty. Ten zaś jest w stanie odpowiednio ocenić zakres zmian w obrębie funkcjonowania naszego organizmu. I na tej podstawie zalecić stosowne metody leczenia, które mogą okazać się niezbędne jeżeli zmiany będą wyjątkowo głębokie.

Natomiast, w ramach podsumowania należałoby powiedzieć, że metoda najlepsza leczenia jest unikać zagrożenia żylakami. Oczywiście do tego momentu do jakiego jest to dla nas możliwe.

Źródła:
 1. Z. Rybak: Flebologia – co nowego?, Cornetis, Wrocław 2012, ISBN:978-83-61415-22-0
 2. Oszkinis G., Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej – od jej objawów do powikłań, „Choroby żył” nr 20; Publikacja medyczna firmy Servier.
Możesz odpowiedzieć, albo zostawić trackback ze swojej strony.

5 komentarzy to “Jaki lekarz od żylaków? Gdzie iść po pomoc?”

 1. anna pisze:

  Jezu, amputacji? Chyba trochę przesadzacie

 2. jadwiga pisze:

  Wcale niekoniecznie, zdarzają się takie przypadki

 3. rataja pisze:

  Możecie polecić jakąś maść na żylaki, próbowałam tabletek ale nie widzę po nich żadnej różnicy

 4. Małgorzata pisze:

  Ja stosowałam jakiś czas maść z arniki ale też nie byłam zadowolona. Teraz od miesiąca używam Varosinu Forte Max i już zaczynam zauważać poprawę.

 5. jola pisze:

  Też używałam Varosinu i bardzo mi pomógł, to chyba najlepsza maść na żylaki, z pewnością warta swojej ceny

Zostaw odpowiedź

Powered with help of WordPress