Flebolog – kim jest lekarz od żył?

flebolog

Pajączki są często lekceważone i uważa się je, jedynie za defekt kosmetyczny. Jednak niebieska siatka na naszych nogach, może zapowiadać poważne problemy z krążeniem żylnym. Dlatego nie należy ich lekceważyć. Oprócz tego, że są nieestetyczne mogą być przyczyną powstania żylaków. Nie pomaga też nasz siedzący tryb życia. Więc zamiast chować je pod spodnimi czy długimi spódnicami powinnyśmy natychmiast rozejrzeć się za odpowiednim lekarzem. Choć pewnie wiele z nas nawet nie wie kim jest ten lekarz od żył. Jak się nazywa to natomiast pytanie, które pozostaje zazwyczja bez jakiejkolwiek odpowiedzi.

Kim jest tajemniczy lekarz flebolog?

Flebologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zatem flebolog to specjalista, który z pewnością odpowiednio zdiagnozuje nasze schorzenie i pokieruje nas na odpowiednie leczenie. Należy tu zaznaczyć, że lekarz ten nie zajmuje się medycyną estetyczną, a zabiegi usuwania pajączków niestety nie są refundowane.

Jak wygląda taka wizyta u flebologa?

Najczęściej, aby stwierdzić stadium zaawansowania choroby, lekarzowi wystarczy dokładne obejrzenie stanu nóg pacjentek. Przy stadiach zaawansowanych niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań, które dokładnie określą stan żył. Takim badaniem jest USG z kolorowym Dopplerem, zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jeśli lekarz od żył uzna, że jest to początkowe stadium, może zaproponować zabiegi laserowe. Natomiast zdarza się, że jest już za późno na laser i diagnoza potwierdza pierwszy etap niewydolności głównych pni żylnych. W takim przypadku naszymi nogami musi zająć się chirurg. Zatem zła ocena i próba zamknięcia pajączków bez korekty sięgającej do głębiej położonych żył, najczęściej kończy się niepowodzeniem i szybkim nawrotem choroby.

Gdzie szukać dobrego lekarza od żył?

Na wizytę do flebologa może skierować nas lekarz pierwszego kontaktu, jeśli uzna, że stan naszych żył jest niepokojący. Jednak najczęściej kolejka oczekujących jest bardzo długa. Rosnące zapotrzebowanie na medycynę estetyczną powoduje, że w wielu centrach urody, zanim zapiszemy się na zabieg, musimy najpierw, udać się na konsultację do odpowiedniego specjalisty. Warto więc rozejrzeć się za uznaną, renomowaną kliniką, która nie tylko zapewni nam odpowiedniej jakości zabieg, ale też konsultację z lekarzem.

Z pomocą przychodzi nam też internet, gdzie możemy zapoznać się z opiniami o lekarzach, a także sprawdzić gdzie przyjmują. Można też wpierw udać się do kliniki i wstępnie porozmawiać z personelem. Dobre placówki, mają powieszone na ścianach certyfikaty a często też, zdjęcia porównujące stan nóg przed i po zabiegu.

Zdrowie jest najważniejsze

Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejsze jest uzyskanie odpowiedniej diagnozy. Zdrowe, a nie tylko ładne nogi muszą nam towarzyszyć przez całe życie. Zatem lekarz od żył staje się niezbędnym specjalistą, którego powinnyśmy odwiedzać, jak tylko zauważymy niepokojące objawy. Zawsze łatwiej jest leczyć fazę początkową. Zabiegi chirurgiczne powinny stać się ostatecznością. Jednak do tego jest potrzeba pełna świadomość pacjentek, jakie zagrożenie niesie za sobą pozostawienie niby błahych pajączków samych sobie.

Źródła:
 1. P. Kawecki, Ultrasonografia żył kończyn dolnych, Medpage, Warszawa 2013, ISBN: 978-83-61104-74-2
 2. M.T. Szewczyk, A. Jawień: Pielęgniarstwo angiologiczne, Termedia Poznań 2010.
Możesz odpowiedzieć, albo zostawić trackback ze swojej strony.

6 komentarzy to “Flebolog – kim jest lekarz od żył?”

 1. alina pisze:

  Znacie jakiegoś dobrego prywatnego flebologa w Poznaniu?

 2. kaja33 pisze:

  Poszukaj sobie w internecie na pewno kogoś znajdziesz

 3. grazyna pisze:

  Czy to flebologa trzeba mieć skierowanie?

 4. Celina4 pisze:

  Tak jak do wszystkich innych lekarzy, jeśli idzie się na nfz to trzeba mieć skierowanie i przygotować się na długie czekanie, a prywatnie nie trzeba ale płacisz sporo za wizytę

 5. hanka pisze:

  Chyba wybiorę się do tego flebologa

 6. pola13 pisze:

  Ja właśnie wróciłam od swojego, mam początkowe stadium żylaków, polecił mi więcej aktywności fizycznej i maść Varosin

Zostaw odpowiedź

Powered with help of WordPress