Początki żylaków – jak rozpoznać, że to problem z żyłami?

od czego są żylaki

Żylaki, czyli nieodpowiedni przepływ krwi tworzący w żyłach skrzepy. Powstałe na skutek zaburzeń przekazywanego płynu ustrojowego między narządami przez przewody żylne. W artykule odpowiemy pytania zadawane regularnie przez naszych czytelników – jak rozpoznać problem z żyłami i samodzielne zdiagnozować początki żylaków?

Początki żylaków – jak je skutecznie rozpoznać?

Krew przekazywana między organami ludzkimi poprzez żyły musi przedostawać się w miarę szybkim tempie w celu swobodnej pracy nóg, rąk przełyku, ramion, odbytu itd. Jeśli z jakiegoś powodu nie robi tego prawidłowo zachodzi duże prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków w miejscu gdzie krew nie przepływa spokojnie. Szczególnie utrudnione zadanie krew posiada przepływając przez nogi, bo przepływa z dołu do góry (z nóg do serca). Z tego własnie powodu musi, a przynajmniej powinna, mieć do tego zabiegu odpowiednio sprawne zastawki. Sprawne w rozumieniu zdrowe czyli nie nadwyrężone i przylegające do żył równolegle.

Brak sprawności zastawek powoduje żylaki, początki mające najczęściej w naszych nogach.

Lekceważąc problemy związane z bolesnością nóg jednocześnie lekceważy się żyły, które w środku transportują krew do serca i do płuc. Żylaki powstają przez niewłaściwie działające zastawki, które normalnie powinny pracować równolegle z żyłami pomagając przetransportować krew od nóg w kierunku najpierw serca a później płuc. Brak pomocy zastawek sprawia, że krew zatrzymuje się w żyłach tworząc zatory. Przez nienaturalne dla żył podwyższone ciśnienie zastawki – zamiast przenosić krew w żyłach w jednym kierunku – przestają działać jak należy, zaczynają się deformować i osłabiać, tworząc bariery utrudniające przepływanie krwi i wtedy zaczynają się tworzyć żylaki.

Pełna lista pozostałych powodów od czego są żylaki:

 • Od nieodpowiedniej diety, która spowodowana jest niewyregulowanym systemem przyjmowania posiłków i brakiem potrzebnych witamin.
 • Od stresu, zbytniego przejmowania się problemami, braku odpowiedniej ilości snu, zbyt gwałtownej zmianie stylu życia czy też od nadmiaru pracy i silnego nadwyrężania mięśni.
 • Przez zbyt długich problemów z bolesnością nóg i braku jakichkolwiek masaży pobudzających działanie żył.
 • Od trybu życia – małej aktywności fizycznej i braku wysiłku potrzebnego zdrowemu organizmowi ludzkiemu.
 • Od zbyt dużej ilości wypijanego alkoholu, wypalanych papierosów i stosowaniu innych używek.
 • Z powodu innych chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni np. wad kręgosłupa.
 • Od uwarunkowań genetycznych.
 • Przez choroby związanye z otyłością.
 • Od stanów zapalnych, obrzęków limfatycznych, od nadużywania gorących kąpieli, które nie poprawiają krążenia w żyłach tylko pogarszają.
 • Od stosowania środków antykoncepcyjnych. U kobiet w wieku około 50 lat występują dużo częściej niz u mężczyzn w tym samym wieku. Kobiety są o wiele bardziej narażone na powstawanie żylaków niż mężczyźni.

Zauważyłam początki żylaków – co robić, aby zabezpieczyć się przed ich rozwojem?

Jakie zmiany nawyków mogą uchronić mnie przed rozwojem albo nawet pojawieniem się żylaków w przyszłości? Oto lista tylko niektórych, które można zastosować relatywnie szybko, aby zacząć dbać o swoje nogi:

 • odpowiednia dieta,
 • dbanie o swój stan zdrowia czyli regularne chodzenie na badania,
 • nie przemęczenie się,
 • dostateczna ilość snu,
 • wypoczynek czynny.

Każdy z tych punktów to rzeczy, które mogą uchronić przed powstawaniem żylaków. Jeśli wystąpią pierwsze objawy czyli widoczne gołym okiem zgrubienia żył i nadmiernie odczuwane bóle kończyn dolnych – należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, aby zapobiec powstaniu nowych, większych i trudniejszych do wyleczenia żylaków.

Źródła
 1. Regional variations of symthoms of the chronic venous diesase among primary health care patients in Poland; Ziaja D, Sznapka M, Grzela J, Kostecki J, Biolik G, Pawlicki K, Ziaja K, Chudek J, Maruszynski M, Molski A, Aleksander Sieron A.; Acta Angiol 2015; 21, 2: 31–39
 2. Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia- aktualny stan wiedzy; Marona H, Kornobis A.; Postępy farmakoterapii 2009, 65 (2), 88-92

 

Dodaj komentarz