Żylaki pochwy i sromu w ciąży – przyczyny i leczenie żylaków krocza

żylaki pochwy i warg sromowych w ciąży

Choć ciągle jeszcze można odnieść wrażenie, że problemowi temu nie poświęca się tyle uwagi, na ile zasługuje żylaki w ciąży przestają być tematem tabu. Najczęściej pojawiają się na pośladkach i kończynach dolnych, problem dotyczy jednak również macicy, pochwy i krocza. Tak żylaki okolic intymnych, jak i niewydolność żylna miednicy mogą być konsekwencją wpływu progesteronu, który wpływając rozkurczająco na mięśnie zmniejsza jednocześnie napięcie samych żył. Lekarze zwracają jednak również uwagę na uwarunkowania genetyczne oraz na wpływ siedzącego trybu życia i nadwagi na powstawanie problemu. Odpowiedź na pytanie o to, co na żylaki w ciąży jest złożona. Bardzo często zdarza się, że znikają one wraz z narodzinami dziecka, gdy do normy wraca również gospodarka hormonalna. Bywa jednak i tak, że utrzymują się po porodzie. Kontakt z lekarzem warto nawiązać już w czasie trwania ciąży zwłaszcza, gdy żylakom towarzyszą dolegliwości bólowe. Odpowie on na pytanie żylaki w ciąży co stosować, aby skrócić cierpienia przyszłej mamy i nie zagrozić płodowi. Bardziej złożone leczenie prowadzone jest jednak przede wszystkim po zakończeniu karmienia piersią.

Żylaki w ciąży a niewydolność żylna miednicy

Niewydolność żylna miednicy podobnie jak ta, z którą mamy do czynienia w przypadku kończyn dolnych, jest konsekwencją upośledzenia przepływu krwi przez konkretne naczynia żylne. Te systematycznie poszerzają się i w pewnym momencie dochodzi w nich do zastoju krwi. Problem przeważnie pojawia się w okresie ciąży, a brak odpowiedniej reakcji sprawia, że każda kolejna nasila go. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków ciąża wcale nie jest przyczyną problemu, a jedynie okresem, w którym dochodzi do jego ujawnienia. Za niewydolność żylną miednicy odpowiada więc między innymi:

  • wrodzony brak zastawek żylnych,
  • pełnienie przez zastawki żylne nieprawidłowych funkcji.

Dlaczego tak często to właśnie ciąża prowadzi do ujawnienia problemu?

Wynika to przede wszystkim z tego, że w czasie jej trwania wzrasta ilość krwi, która zaopatruje macicę. Zastawki miednicznych naczyń żylnych są coraz bardziej obciążone, na żyły napiera przy tym również płód. Wszystko to sprawia, że odpływ krwi jest coraz trudniejszy.

Rozpoznanie choroby, gdy znajduje się ona w początkowym stadium, jest niemal niemożliwe. Owszem, wiele kobiet skarży się na przewlekłe bóle w obrębie miednicy, przez długi czas jednak tylko pojawienie się dodatkowych objawów przyczyniało się do tego, że zaczynały one budzić zainteresowanie. Bóle świadczące o niewydolności żylnej miednicy mają tępy charakter, pewną trudność może stanowić przy tym samo ich zlokalizowanie. Najczęściej są one odczuwane w dole brzucha, choć potrafią występować także w okolicach kości krzyżowej. Nie muszą wcale pojawiać się jedynie w czasie miesiączkowania, choć okres ten zwykle wiąże się z ich nasileniem. Często pojawiają się też bezpośrednio po stosunku. Co ważne, objawy bólowe wcale nie muszą się pojawić. Często jedynym widocznym sygnałem są więc w takim przypadku żylaki krocza oraz te, które pojawiają się w okolicach pachwin.

Co szczególnie ważne – to niewydolność żylna miednicy jest najczęściej przyczyną żylaków macicy, pochwy i warg sromowych. Brak reakcji na wspomniany problem zdrowotny sprawia też, że żylaki przybierają coraz bardziej zaawansowaną postać.

Żylaki na macicy i w obrębie to problem ciężarnych kobiet

Problem żylaków w macicy zwykle sygnalizowany jest przez ból odczuwany w podbrzuszy. Jeśli rozszerzone nadmiernie żyły znajdują się na całym obszarze miednicy małej i odbytu, może dochodzić także do niewielkiego krwawienia. Żylaki na macicy w ciąży przeważnie występują razem z hemoroidami, mogą być też sygnalizowane przez zaparcia i obecność żylaków sromu. Gdy w grę wchodzą żylaki macicy, objawy są na tyle charakterystyczne, że dość łatwo można je rozpoznać. Dlaczego tak wiele ciężarnych ma żylaki macicy? Przyczyny najczęściej poszukuje się w niewydolności żylnej miednicy. Gdy z żylakami macicy mamy do czynienia u pań, które nie zachodziły jeszcze w ciążę, ich winowajcą jest zazwyczaj nadwaga, mała aktywność fizyczna oraz siedzący tryb życia. Ich powstawaniu sprzyjają jednak również zaparcia, częste i długie kąpiele oraz uwarunkowania genetyczne. Wymienione tu przyczyny mogą też odpowiadać za pojawienie się żylaków na macicy u ciężarnych. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie winne są także hormony, w tym progesteron i estrogeny, pod wpływem których rozszerzają się żyły w obrębie miednicy. Problem nasila się wraz ze zwiększoną liczbą porodów zwłaszcza, gdy odstępy pomiędzy kolejnymi ciążami były krótkie.

Pojawienie się dolegliwości bólowych uzasadnia wykonanie badania USG. Jest ono też niezbędne, gdy chcemy złagodzić żylaki macicy. Leczenie odbywa się pod opieką lekarza specjalisty, jeśli zaś pacjentka jest w ciąży, obejmuje konsultacje z ginekologiem. Żylaki macicy w ciąży i poza nią leczy się zazwyczaj zewnętrznie. Na skórę nakłada się w takim przypadku płyny i kremy, które obkurczają naczynia krwionośne. Jeśli metoda ta okazuje się niewystarczająca, dobrym rozwiązaniem może okazać się skleroterapia albo leczenie laserem. Zabiegi te wykonuje się jednak już po porodzie i karmieniu piersią. Żylaki w macicy powinny zostać wyleczone przed planowaniem potomstwa. Jeśli ich leczenie zostanie zaniedbane, zajście w ciąże może być poważnie utrudnione.

Żylaki pochwy i warg sromowych – objawy

Tak żylaki pochwy, jak i żylaki na wargach sromowych w ciąży pojawiają się przeważnie w jej trzecim trymestrze. Ich rozwój jest konsekwencją utrudnionego odpływu krwi, która ma trudności z wydostaniem się z dolnych części ciała. Najczęściej winny jest w takim przypadku podwyższony cholesterol. Żylaki krocza w ciąży to jednak również rezultat tego, że w kolejnych tygodniach macica nieustannie się powiększa. Krew krążąca po organizmie ciężarnej także nie jest bez winy. Jej objętość powiększa się, zwiększa się więc też nacisk na ściany żył.

Gdy w grę wchodzą żylaki pochwy objawy należą do dość uciążliwych. Najczęściej mamy do czynienia z:

  • obrzękiem warg sromowych,
  • we znaki daje się jednak również swędzenie i pieczenie pochwy,
  • zaczerwienienie jej okolicy,
  • zgrubienia w obrębie błony śluzowej sromu,
  • możliwe są także lekkie krwawienia.

Żylaki w ciąży na wargach sromowych i pochwie zazwyczaj występują w towarzystwie żylaków odbytów oraz żylaków kończyn dolnych.

Leczenie żylaków sromu w ciąży i po porodzie

Żylaki warg sromowych i pochwy w ciąży można leczyć przede wszystkim objawowo. Lekarz koncentruje się więc na zmniejszaniu dolegliwości powodujących u ciężarnej dyskomfort i ból. Podawane są leki o działaniu miejscowym, zawsze są one przy tym dobierane tak, aby nie zagrozić płodowi. Dopuszczalna jest również terapia z wykorzystaniem podskórnych zastrzyków heparyny, ta jednak stosowana jest bardzo rzadko. Na szczęście, w większości przypadków żylaki sromu w ciąży znikają samoczynnie po porodzie po upływie od sześciu do ośmiu tygodni.

Ich wchłanianie można również wspomóc maściami na żylaki – np. Varosin Forte Max, które stosowane na powierzchnię krocza skutecznie pomogą i wspomogą jego naturalną regenerację.

Żylaki w ciąży a poród – czy można mówić o zagrożeniu?

W zdecydowanej większości przypadków żylaki w macicy nie są zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka. Nie są też przeciwwskazaniem wówczas, gdy analizuje się możliwość porodu naturalnego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której są one umiejscowione w newralgicznych miejscach albo stadium ich rozwoju jest zaawansowane. W takim przypadku zagadnienie żylaki macicy a poród wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku żylaków macicy, także zagadnienie „żylaki sromu a poród naturalny” nie jest wcale kontrowersyjne. Nie ma wcale przeciwwskazań do narodzin siłami natury. Może się jednak okazać, że lekarz zaleci ciężarnej specjalne działania, które nie dopuszczą do ich nadmiernego zaawansowania choroby żylnej. Są to choćby leżenie na boku z lekko uniesionymi nogami, czy też noszenie specjalnej bielizny ciążowej.

Podsumowanie

Żylaki miejsc intymnych to stosunkowo częsta przypadłość dająca o sobie znać zwłaszcza wtedy, gdy na koncie pacjentki znajduje się nie jedna, ale kilka ciąż. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków leczenie miejscowe łagodzące dolegliwości bólowe można stosować jeszcze przed porodem. Co więcej, żylaki nie przeszkadzają w naturalnym porodzie, po zakończeniu karmienia piersią można zaś podjąć działania skutkujące ich całkowitym wyleczeniem. Choć w większości przypadków znikają samoczynnie już kilka tygodni po porodzie, nie wolno ich zaniedbywać. Nieleczone stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Mogą też utrudniać zajście w ciąże, gdy zaś do niego dojdzie – stać się poważnym zagrożeniem tak dla przyszłej mamy, jak i dla płodu.

Dodaj komentarz