Czy to żylaki? Objawy, które pomogą je rozpoznać

objawy żylaków

Poruszając temat żylaków, na samym początku warto uświadomić sobie czym one tak naprawdę są i co się z nimi wiąże. Żylaki to w najprostszym tłumaczeniu pogrubione i poszerzone naczynia żylne. Mogą one występować właściwie na każdej części ciała, ale najczęściej występują na kończynach na dolnych, to jest na nogach oraz stopach. Przybierają one najczęściej sine kolory w odcieniach niebieskim lub fioletowym. Ich mniejszą formą są także tzw. pajączki naczyniowe, które tworzą się na skutek poszerzania się naczyń włosowatych, czyli tych najmniejszych wśród przewodzących krew.

Co to są żylaki i kiedy powstają?

Żylaki powstają wtedy, kiedy zastawki znajdujące się w żyłach przestają odpowiednio funkcjonować. Ich funkcją jest zapobieganie cofaniu się krwi. Jeżeli dochodzi do osłabienia lub uszkodzenia zastawek, krew może się cofać i zbierać w żyle. W wyniku tego może dojść do obrzęków i bólu, a później do powiększenia żył. Ostatecznie uwidacznia się to poprzez powstające żylaki, zauważalne na zewnątrz. Zastawki mogą ulec uszkodzeniu na skutek osłabienia ścian naczyń krwionośnych, które tracą swoją pierwotną i właściwą elastyczność.

Do przyczyn żylaków możemy zaliczyć m.in. zwiększone ciśnienie w naczyniach żylnych, uszkodzenie mechaniczne żył oraz ich niewydolność, a także parę innych problemów, nie do końca aż tak charakterystycznych na pierwszy rzut oka.

Objawy żylaków

Wiemy już zatem, że żylaki to poważna sprawa. Nieleczone mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, jak zakrzepowe zapalenie żył. Należy więc możliwie jak najszybciej je zdiagnozować i podjąć leczenie, aby zapobiec ich rozwijaniu się. Chcąc je zdiagnozować musimy jednak znać ich objawy. Żylaki rozpoznać jest dość łatwo. Podstawowe objawy żylaków to prześwitujące przez skórę powiększone, obrzęknięte oraz skręcone naczynia krwionośne. Taki stan żył często świadczy już o zaawansowaniu choroby i wymaga jak najszybszej interwencji lekarza, jak w przypadku wszystkich szybko rozwijających się chorób, do których niewątpliwie należą żylaki. Objawy są więc zazwyczaj widoczne w taki sposób, że każdy może je rozpoznać, bez pomocy lekarza. Tak jak zostało wspomniane najczęstsze są żylaki nóg.

Objawy żylaków nóg, które występują najczęściej to:

 • Ból nóg, któremu towarzyszy ich, często duży, obrzęk. Można go odczuć zazwyczaj pod koniec dnia lub po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej.
 • Łagodny obrzęk w okolicy kostek i stóp.
 • Swędzenie skóry na miejscu żylaków
 • Uczucie ciężkości nóg
 • Ból lub skurcze mięśni np. łydek

Pierwszym jednak sygnałem informującym o możliwości powstawania żylaków są, opisane już wcześniej, pajączki naczyniowe.

Pojawiają się one najczęściej w pobliżu kostek oraz pod kolanami. Należy zatem, jeżeli często bolą nas nogi, sprawdzać te miejsca. Oprócz wymienionych objawów, mogą zaistnieć ich wiele więcej. To wszystko zależy od naszej indywidualnej odporności, a więc od tego jak zareaguje na żylaki konkretny organizm. Warto o tym pamiętać i być czujnym także odczuwając inne dolegliwości. W przypadku pojawienia się pierwszych, choćby najmniejszych objawów, najlepiej jest udać się jak najszybciej do flebologa, czyli lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu żylaków.

Źródła:
 1. Jak radzić sobie z żylakami. Objawy, metody leczenia, zapobieganie, co można zrobić we własnym zakresie, Christine Craggs-Hinton, Wydanie: I, 2009, ISBN: 978-83-7229-237-7
 2. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, Łastowiecka-Moras, E., Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, 2015
Możesz odpowiedzieć, albo zostawić trackback ze swojej strony.

5 komentarzy to “Czy to żylaki? Objawy, które pomogą je rozpoznać”

 1. dorota pisze:

  Czy to normalne jak żylaki bolą?

 2. Jola pisze:

  Zdarza się ale lepiej idź do lekarza

 3. helena pisze:

  Nie wiem już co robić na te żylaki, próbowałam tabletek, maści, ziół i nic

 4. kornelia pisze:

  Próbowałaś maści Varosin? Wszyscy ją bardzo polecają, sama właśnie zaczynam z nią kurację

 5. monika33 pisze:

  Skoro tak mówisz, to chyba spróbuje

Zostaw odpowiedź

Powered with help of WordPress