Skąd mam żylaki? Przyczyny pajączków na nogach

przyczyny powstawania żylaków

Problem żylaków dotyka nie tylko kobiety, ale również mężczyzn i to w bardzo dużym stopniu.  Jak donoszą statystyki, borykają się z nim zazwyczaj osoby, które ukończyły 40 rok życia. Żylaki należy leczyć i to nie tylko ze względu na ich nieestetyczny wygląd. Są one również niebezpieczne dla naszego zdrowia, czasem nawet zagrażają życiu.

Skąd się biorą żylaki? Przyczyn jest wiele!

Przyczyny żylaków są różne. Niektóre osoby borykają się z nimi ze względu na uwarunkowania genetyczne – dziedziczą je po rodzicach, dziadkach, a czasem nawet i pradziadkach. Żylaki pojawiają się również u osób, które prowadzą raczej bierny tryb życia, nie uprawiają sportów, mają pracę, podczas której przez większość czasu spędza się za biurkiem. Żylaki na nogach są również objawem złej diety, a zatem częściej pojawiają się u osób otyłych. Badania dowiodły, że również rasa może być przyczyną powstawania żylaków – okazuj się, że częściej ten problem dotyka ludzi rady białej. Według szacunkowych danych ze świata mówi się, że problem ten może dotyczyć nawet 37% mężczyzn.

Używki typu papierosy czy alkohol a żylaki

Jeżeli palisz papierosy lub nadużywasz alkoholu to również możesz spodziewać się, że w odpowiednim czasie żylaki pokryją twoje nogi. Aby uniknąć tego problemu należy ograniczyć używki, ale również zwracać uwagę na to, co się ubiera. Noszenie obcisłych ubrań, w tym przede wszystkim uciskających nogi podkolanówek czy pończoch utrudniają dopływ krwi, w związku z czym sprzyjają powstawaniu żylaków. Buty na obcasie również nie powinny być obuwiem codziennym. Żylaki częściej powstają również u kobiet, które korzystają z sauny czy solarium. Niestety, ale z tą chorobą mogą mieć do czynienia również osoby, które chorują na przykład na niewydolność serca, nerek, borykają się z zaburzeniami hormonalnymi, czy też cukrzycą. Czasem odpowiedzialna za powstawanie żylaków bywają również nieodpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne.

Skąd mam pajączki na nogach? Przyczyny ich powstawania

Pajączki na nogach, jeśli pojawią się na twoich nogach (zazwyczaj na udach), powinny zapalić ci w głowie czerwoną lampkę i zmobilizować do tego, aby udać się do lekarza. Te czerwono-sine pręgi są zapowiedzią żylaków. Małe pajączki oznaczają, że krew miała problemy, aby przepłynąć przez żyły.

Pajączki na nogach to również sprawa genetyczna, ale oczywiście nie do końca. Nie ma co zrzucać wszystkiego na geny. Za pajęczaki odpowiada również przeciążenie kończyn (bynajmniej nie na basenie, czy podczas jazdy na rowerze), często chodzenie w butach na wysokim obcasie.

Nie tylko jednak pajączki na nogach są sygnałem ostrzegawczym!

Problemy z żylakami zwiastować może również zmęczenie nóg, opuchlizna wokół kostek. Nie musisz czekać na widoczne objawy choroby żylnej – im wcześniej udasz się do lekarza od nóg, tym lepiej.

Pozbyciu się żylaków służą takie zabiegi jak skleroterapia lub – najpopularniejsza, bo najskuteczniejsza – laseroterapia. Lekarz naświetla „zapajęczone” miejsce lub całe nogi, jeśli żylaki występują wszędzie a laser je pochłania. Laseroterapia jest praktycznie bezbolesna, ale trzeba pamiętać o tym, że po zabiegu nie wolno wystawiać nóg na słońce, najlepiej przez kilka tygodni, gdyż na skórze mogą pojawić się przebarwienia, które zostaną już na zawsze.

Źródła:
  1. Anatomia. Podrecznik dla studentów. Gray, Tom 1, Richard Drake, Elsevier Urban & Partner, 2012, ISBN: 8376094823, 9788376094823
  2. Zakrzepica żył głębokich: wytyczne diagnostyki i terapii zakrzepicy żył głębokich, Witold Zbyszek Tomkowski, Paweł Kuca, Tomasz Urbanek, Dariusz Chmielewski (ortopeda), Zbigniew Krasiński, Piotr Pruszczyk, Jerzy Windyga, Grzegorz Oszkinis, Arkadiusz Jawień, Janusz Burakowski, Małgorzata Dybowska (medycyna), Jan Jakub Kęsik, Tomasz Zubilewicz, TS Klinika, 2018, ISBN: 8395036604, 9788395036606 

Dodaj komentarz