Najlepsze metody na usuwanie żylaków

jak usunąć żylaki

Żylaki, czyli wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych stanowią powszechny problem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn po 40 roku życia. Niekiedy pojawiają się już nawet na wcześniej. U podstaw tego zjawiska stoją między innymi uwarunkowania genetyczne, wady postawy, częste przebywanie w pozycji stojącej oraz niektóre schorzenia, takie jak zapalenia żył głębokich czy zakrzepica żylna. Oczywiście zgodnie ze słowami doskonale znanej nam zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Co jednak uczynić, gdy na naszych nogach już pojawiły się żylaki?

Czy są skuteczne metody usuwania żylaków?

Przede wszystkim nie należy tracić wiary w szansę na powrót naszych kończyn do poprzedniego stanu. Współczesna medycyna oferuje wiele różnorodnych opcji umożliwiających skuteczną likwidację tego problemu. Na ich czele stoi z pewnością leczenie operacyjne. Zabieg poprzedzony jest wstępnym badaniem lekarskim oraz kilkoma testami służącymi precyzyjnemu określeniu stanu naczyń krwionośnych. Jeśli wyniki potwierdzą brak występowania przeciwskazań, pacjent zostanie poddany procedurze usunięcia żylaków za pomocą jednej z pięciu dostępnych metod.

Należą do nich:

 • Stripping

Polega na usunięciu głównego pnia żylnego oraz odchodzących od niego gałęzi przy wykorzystaniu miękkiej, metalowej linki.

 • Kriostripping

Do likwidacji pnia żylnego stosowana jest tu pokryta 24-karatowym złotem sonda połączona z urządzeniem zawierającym podtlenek azotu,

 • Miniflebektomia

Dzieli najpierw problematyczny pień żylny na mniejsze fragmenty, które zostaną później wyciągnięte na zewnątrz,

 • Skleroterapia

Zwana jest również obliteracją a przeprowadza się ją na naczyniach o niewielkim przekroju. Zasada jej działania opiera się na podaniu środka wywołującego zrośnięcie się ścian żyły, w której występują żylaki.

 • Laserowe usuwanie żylaków

Osoby, które mimo wszystko wolałyby uniknąć wizyty na stole chirurgicznym, mogą zdecydować się na terapię laserową. Tak jak w przypadku obliteracji, lecznicze działanie tej metody wynika z wyłączenia poza krwiobieg uszkodzonej żyły. Światłowód emitujący wiązkę lasera znajduje się wewnątrz cewnika wprowadzanego do naczynia poprzez niewielki otwór. Usuwanie żylaków tą techniką nie generuje potrzeby zakładania szwów, co bez wątpienia stanowi sporą zaletę.

A co jeżeli mam żylaki nóg? Leczenie domowe jest możliwe?

Jeśli chcemy wziąć sprawy we własne ręce, z pomocą przyjdą nam liczne portale internetowe prezentujące domowe sposoby na żylaki. Z początku mogą nas one napawać sceptyzmem, jednak należy przyznać, że w tym przypadku tego typu uprzedzenia okazują się często błędem. Przy odrobinie systematyczności nawet wykorzystanie niezbyt wyszukanych środków pozwoli nam prawdopodobnie zlikwidować żylaki nóg. Leczenie domowe obejmuje okłady z octu jabłkowego, spożywanie roztworów ze sproszkowanej papryki cayenne, przyjmowanie suplementów zawierających ruszczyk kolczasty a także wmasowywanie oliwy z oliwek w pokryte żylakami miejsca.

Przedstawione powyżej przykłady to tylko niewielka część rozlicznych sposobów na to, jak walczyć z żylakami. 

W zależności od preferencji pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia w każdym przypadku to inna metoda może się okazać tą najwłaściwszą. Wybór nie jest tu aż tak istotny. Najważniejsza jest szybka interwencja, ponieważ to od niej zależy zatrzymanie rozwoju dolegliwości zanim jeszcze zdążą wyrządzić naszemu zdrowiu poważne szkody.

Źródła:
 1. Operacje chirurgiczne. 73 najczęściej wykonywane zabiegi. Co robi chirurg i dlaczego, Robert M. Youngson, KDC, Warszawa 2006, ISBN: 83-7404-299-0
 2. Interna w pięć dni, Wolfram Karges, Sascha Al Dahouk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ISBN: 9788320044799, 2003
Możesz odpowiedzieć, albo zostawić trackback ze swojej strony.

5 komentarzy to “Najlepsze metody na usuwanie żylaków”

 1. jagoda pisze:

  Jak długo trwa taka operacja?

 2. marysia pisze:

  Zależy jaka, ja jestem po skleroterapii i trwało niecałe 30 minut.

 3. sylwia pisze:

  Jak się zapisać na taki zabieg? Da się na nfz?

 4. gabrysia pisze:

  Najpierw idź na kontrole do specjalisty i on powie co dalej. Pewnie da się na nfz ale sobie poczekasz długo.

 5. Dagmara pisze:

  Ja byłam już bardzo zdesperowana ale pomogła mi maść Varosin, daje naprawdę niezłe efekty

Zostaw odpowiedź

Powered with help of WordPress