Jak pozbyć się żylaków na nogach? Podpowiadamy!

jak pozbyć się żylaków

Żylaki na nogach stają się coraz częstszym problemem dotykającym ludzi, nie tylko kobiety ale często i mężczyzn, w krajach rozwiniętych. Powstawaniu żylaków sprzyja częste pozostawanie w pozycji siedzącej i stojącej przy jednocześnie niskiej aktywności fizycznej. Niezależnie od przyczyny powstania żylaków ani od stadium rozwoju istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich.

Jak pozbyć się żylaków na nogach?

Lekarze pytani jak się pozbyć żylaków zlokalizowanych na kończynach dolnych coraz częściej polecają korzystanie z przeciwżylakowych rajstop uciskowych. Tego typu rajstopy pozwalają na swobodny przepływ krwi przez żyły, co daje ogromne odczucie ulgi obolałym nogom. Jednak co w momencie, kiedy żyły są już w takim stanie, że wspomniana rajstopa nie daje żadnego efektu? Wtedy trzeba sięgnąć po metody „cięższego kalibru”

Jak pozbyć się pajączków na nogach? To zależy od stopnia zaawansowania schorzenia.

W przypadku gdy żylaki są już w zaawansowanym stadium konieczna jest pomoc medyczna, popularne zabiegi to:

  1. Operacyjne usuwanie żył polegające na usunięciu całych żył poprzez nacięcia na nogach, jest to bolesny i nieprzyjemny zabieg. Ponieważ wskazana metoda stosowana jest w celach leczniczych, nie jedynie estetycznych, możemy wykonać ją w ramach refundacji NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).
  2. Laserowe usuwanie żył – metoda znacznie nowocześniejsza niż tradycyjne operacyjne usuwanie żył. Zabieg wykorzystuje wiązkę lasera w warunkach ambulatoryjnych. Polega na nakłuciu żyły pod kontrolą aparatu USG, wprowadzeniu do żyły cienkiego cewnika, przez który następnie wprowadzony zostaje światłowód.
  3. Leczenie obliteracyjne żylaków – wskazane głównie do leczenia małych, niegroźnych żylaków. Leczenie obliteracyjne polega na wstrzyknięciu do żył substancji chemicznej, która zamyka żyły powodując zamknięcie żylaków. Tego typu leczenie stosowane jest w ramach medycyny estetycznej, w związku z czym zabieg nie jest wykonywany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
  4. Jak pozbyć się żylaków bez operacji? To już kwestia, które przede wszystkim zależy od stopnia zaawansowania. Bardzo rozległych, uniemożliwiających wręcz chodzenie żylaków nie jesteśmy w stanie pokonać sami. Jednak, aby zwalczyć pajączki na nogach możemy spróbować stosować różne środki i preparaty na żylaki nóg jak np. żel Varosin Forte Max, którego skuteczność do tej pory owiana jest pewną nutką tajemnicy wśród polskich flebologów. Jeżeli dołożymy do tego odpowiednią profilaktykę (choćby już te się pojawiły) i przełożymy do tego odpowiednią dietę to nawet mocne żylaki jesteśmy w stanie w taki sposób wyeliminować.

Ćwiczenia na żylaki nóg jako forma profilaktyki

I choć to bardzo zaskakujące to właśnie ćwiczenia na żylaki są często zalecaną, początkową formą profilaktyki. W przeciwdziałaniu żylakom zaleca się wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną:

  • codzienne dłuższe spacery (na pewno znacie ten limit 10000 kroków w czasie jednego dnia),
  • jazda na rowerze,
  • Nordic Walking,
  • gimnastyka,
  • taniec,
  • pływanie,
  • aqua aerobik.

Istotne jest unikanie przebywania przez dłuższy czas w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeżeli z racji wykonywanego zawodu zmuszeni jesteśmy do spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej warto co jakiś czas unosić nogi w powietrze prostując je i wykonując koliste ruchy stopami. Istotne jest by w trakcie siedzenia nie krzyżować nóg, ponieważ powoduje to zaburzenie przepływu krwi z kończyn do serca.

Profilaktyka żylaków najlepszym sposobem leczenia!

Zdrowy tryb życia jest największym wrogiem żylaków. Zdrowa dieta, wykluczająca słodycze, napoje gazowane, fast foody, słone przekąski, alkohol i inne używki a także regularne uprawianie aktywności fizycznej są największymi wrogami żylaków. Proces starzenia ma negatywny wpływ na powstawanie żylaków kończyć dolnych. Wraz z wiekiem żyły stają się coraz mniej elastyczne a pompowanie krwi staje się mniej wydajne, co sprzyja powstawianiu żylaków.

Najprostszym sposobem zapobiegania rozwojowi tego typu żylaków jest regularne uprawianie sportów. Aktywność fizyczna usprawnia krążenie, ponadto utrzymanie prawidłowej wagi ciała sprzyja odpowiedniemu ciśnieniu krwi. Prowadzenie zdrowego trybu życia to najlepsza profilaktyka żylaków szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

Źródła:

  1. F. Becker: Patologia układu żylnego – Słownik terminów flebologicznych, Via Medica, Gdańsk 2006, ISBN: 9788375990195
  2. Kowalewski R., Sobolewski K., Małkowski A. i in., Czynnik wzrostu fibroblastów w ścianie żylaków kończyn, „Przegląd Flebologiczny”, 2007/15, pp.155-155.
  3. A. Jawień, M.T. Szewczyk (red.): Kompresjoterapia, wyd. Termedia, Poznań 2009, ISBN: 978-83-89825-94-0

Dodaj komentarz