Jak pozbyć się żylaków na nogach? Podpowiadamy!

jak pozbyć się żylaków

Żylaki na nogach stają się coraz częstszym problemem dotykającym ludzi, nie tylko kobiety ale często i mężczyzn, w krajach rozwiniętych. Powstawaniu żylaków sprzyja częste pozostawanie w pozycji siedzącej i stojącej przy jednocześnie niskiej aktywności fizycznej. Niezależnie od przyczyny powstania żylaków ani od stadium rozwoju istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich.

Jak pozbyć się żylaków na nogach?

Lekarze pytani jak się pozbyć żylaków zlokalizowanych na kończynach dolnych coraz częściej polecają korzystanie z przeciwżylakowych rajstop uciskowych. Tego typu rajstopy pozwalają na swobodny przepływ krwi przez żyły, co daje ogromne odczucie ulgi obolałym nogom. Jednak co w momencie, kiedy żyły są już w takim stanie, że wspomniana rajstopa nie daje żadnego efektu? Wtedy trzeba sięgnąć po metody “cięższego kalibru”

Jak pozbyć się pajączków na nogach? To zależy od stopnia zaawansowania schorzenia.

W przypadku gdy żylaki są już w zaawansowanym stadium konieczna jest pomoc medyczna, popularne zabiegi to:

 1. Operacyjne usuwanie żył polegające na usunięciu całych żył poprzez nacięcia na nogach, jest to bolesny i nieprzyjemny zabieg. Ponieważ wskazana metoda stosowana jest w celach leczniczych, nie jedynie estetycznych, możemy wykonać ją w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia,
 2. Laserowe usuwanie żył – metoda znacznie nowocześniejsza niż tradycyjne operacyjne usuwanie żył. Zabieg wykorzystuje wiązkę lasera w warunkach ambulatoryjnych. Polega na nakłuciu żyły pod kontrolą aparatu USG, wprowadzeniu do żyły cienkiego cewnika, przez który następnie wprowadzony zostaje światłowód,
 3. Leczenie obliteracyjne żylaków – wskazane głównie do leczenia małych, niegroźnych żylaków. Leczenie obliteracyjne polega na wstrzyknięciu do żył substancji chemicznej, która zamyka żyły powodując zamknięcie żylaków. Tego typu leczenie stosowane jest w ramach medycyny estetycznej, w związku z czym zabieg nie jest wykonywany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Profilaktyka żylaków najlepszym sposobem leczenia!

Zdrowy tryb życia jest największym wrogiem żylaków. Zdrowa dieta, wykluczająca słodycze, napoje gazowane, fast foody, słone przekąski, alkohol i inne używki a także regularne uprawianie aktywności fizycznej są największymi wrogami żylaków. Proces starzenia ma negatywny wpływ na powstawanie żylaków kończyć dolnych. Wraz z wiekiem żyły stają się coraz mniej elastyczne a pompowanie krwi staje się mniej wydajne, co sprzyja powstawianiu żylaków. Najprostszym sposobem zapobiegania rozwojowi tego typu żylaków jest regularne uprawianie sportów. Aktywność fizyczna usprawnia krążenie, ponadto utrzymanie prawidłowej wagi ciała sprzyja odpowiedniemu ciśnieniu krwi. Prowadzenie zdrowego trybu życia to najlepsza profilaktyka żylaków szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

Ćwiczenia na żylaki też pomogą!

W przeciwdziałaniu żylakom zaleca się wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną – spacery, jazdę na rowerze, Nordic Walking, pływanie czy aqua aerobik. Istotne jest unikanie przebywania przez dłuższy czas w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeżeli z racji wykonywanego zawodu zmuszeni jesteśmy do spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej warto co jakiś czas unosić nogi w powietrze prostując je i wykonywując koliste ruchy stopami. Istotne jest by w trakcie siedzenia nie krzyżować nóg, ponieważ powoduje to zaburzenie przepływu krwi z kończyn do serca.

Źródła:

 1. F. Becker: Patologia układu żylnego – Słownik terminów flebologicznych, Via Medica, Gdańsk 2006, ISBN: 9788375990195
 2. Kowalewski R., Sobolewski K., Małkowski A. i in., Czynnik wzrostu fibroblastów w ścianie żylaków kończyn, „Przegląd Flebologiczny”, 2007/15, pp.155-155.
 3. A. Jawień, M.T. Szewczyk (red.): Kompresjoterapia, wyd. Termedia, Poznań 2009, ISBN: 978-83-89825-94-0
Możesz odpowiedzieć, albo zostawić trackback ze swojej strony.

5 komentarzy to “Jak pozbyć się żylaków na nogach? Podpowiadamy!”

 1. ela pisze:

  Ja pół roku temu wzięłam się za siebie, zaczęłam ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i używać maści na żylaki i dzisiaj już prawie nie ma po nich śladu

 2. gosia pisze:

  Gratulacje! A jakiej maści używasz?

 3. ela pisze:

  Nazywa się Varosin Forte Max, polecił mi ją ktoś na forum, działa naprawdę super.

 4. Dominika pisze:

  Gdzie można ją kupić?

Zostaw odpowiedź

Powered with help of WordPress