Usuwanie żylaków – laserowe, skleroterapia. Jaka operacja na żylaki?

jak usunąć żylaki

Choć żylaki to poważny problem, z którym zmagają się nie tylko panie, ale również panowie po 40 roku życia, ich pozbycie się ich wcale nie jest niemożliwe. Metody usuwania żylaków różnią się między sobą, a choć możemy dzielić je na starsze i bardziej nowoczesne metody usuwania żylaków, tak naprawdę kluczowe znaczenie wydaje się mieć ten podział, który uzależnia ich stosowanie od stadium rozwoju choroby. W jej pierwszych etapach usuwanie żylaków możliwe jest nawet z wykorzystaniem tak zwanych metod domowych, w dalszych jednak metody usuwania żylaków kończyn dolnych i innych części ciała charakteryzują się coraz większym poziomem zaawansowania. Najczęściej stosuje się więc ich podział na metody operacyjne i nieoperacyjne przy czym najnowsze metody usuwania żylaków odznaczają się nie tylko dużą skutecznością, ale i bezpieczeństwem. Oczywiście zgodnie ze słowami doskonale znanej nam zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Co jednak uczynić, gdy na naszych nogach już pojawiły się żylaki?

Skuteczne metody na usuwanie żylaków

Przede wszystkim nie należy tracić wiary w szansę na powrót naszych kończyn do poprzedniego stanu. Współczesna medycyna oferuje wiele różnorodnych opcji umożliwiających skuteczną likwidację tego problemu. Na ich czele stoi z pewnością leczenie operacyjne. Zabieg poprzedzony jest wstępnym badaniem lekarskim oraz kilkoma testami służącymi precyzyjnemu określeniu stanu naczyń krwionośnych. Jeśli wyniki potwierdzą brak występowania przeciwskazań, pacjent zostanie poddany procedurze usunięcia żylaków za pomocą jednej z kilku dostępnych metod.

Chemiczne metody usuwania żylaków

Ze względu na niższy poziom ingerencji w ludzki organizm nieoperacyjne metody usuwania żylaków są bezpieczniejsze niż ich operacyjne odpowiedniki. Zwykle dzielimy je na chemiczne i termiczne, a choć ich skuteczność jest duża, nawet w ich przypadku nie można mówić o rozwiązaniach idealnych. Ich największą wadą wydaje się być wysoka cena, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniami, których nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

1. Skleroterapia kompresyjna (obliteracja)

Skleroterapia żylaków jest metodą leczenia sprawdzającą się przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia z bardzo drobnymi zmianami. Zwana jest również obliteracją a przeprowadza się ją na naczyniach o niewielkim przekroju. Do światła naczynia w czasie zabiegu wprowadzone są specjalne preparaty. Ich działanie sprawia, że ściany te obkurczają się, dochodzi przy tym do miejscowego, całkowicie kontrolowanego stanu zapalnego. Naczynie zamyka się i ulega zwłóknieniu, a tym samym przestaje być widoczne. Miejsca zmienione chorobowo należy nakłuwać od kilku do nawet kilkunastu razy.

Skleroterapia kompresyjna przewiduje podawanie pacjentowi leku na dwa sposoby.

Jeśli żylaki są drobne, wykorzystuje się w tym celu roztwór, jeśli jednak zmiany są bardziej widoczne, lepsze rezultaty przynosi skleroterapia piankowa. W obu przypadkach zastrzyki na żylaki aplikuje się w trybie ambulatoryjnym, wykorzystując bardzo cienkie igły. Sprawia to, że zabieg nie wymaga znieczulenia i jest niemal bezbolesny. Czas jego trwania nie zawsze jest taki sam, zwykle nie trwa jednak dłużej niż pół godziny.

Co ważne, skleroterapia po zabiegu nie wymaga wcale wyłączenia z normalnego funkcjonowania. Około tygodnia niezbędna okazuje się pończocha uciskowa i jest to jedyna niedogodność, z jaką mają do czynienia pacjenci. Niestety, jeśli zależy nam na satysfakcjonującym rezultacie, często konieczne jest powtórzenie zabiegu. Maksymalnie wykonuje się przy tym 5 sesji. Niepożądane reakcje organizmu przeważnie ograniczają się do zaczerwienienia i siniaków, choć może okazać się również, że pacjent zmagać się będzie z reakcją alergiczną na podany środek. Zabieg, choć bezpieczny, nie może być wykonywany u kobiet ciężarnych i karmiących, pacjentów zmagających się z niedokrwieniem nóg, a także u osób mających silne stany zapalne skóry oraz stany zakrzepowo-zatorowe.

2. Klejenie żylaków przy użyciu kleju tkankowego

Do zabiegu klejenia żylaków wykorzystywany jest klej tkankowy, w różnych gabinetach mamy przy tym do czynienia z różnymi jego rodzajami. Każdy z nich ma nieco inną lepkość i gęstość, o tym, który zostanie zastosowany, najczęściej decyduje więc osoba wykonująca zabieg po konsultacji z pacjentem. Sam proces odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, jego zaletą jest przy tym krótki czas wykonania.

W przypadku klejenia żylaków obu nóg nie przekracza on zazwyczaj 45 minut. W dobrych klinikach osoba poddająca się zabiegowi znajduje się w czasie jego trwania pod kontrolą sondy USG. Podnosi to poziom bezpieczeństwa klejenia, a jednocześnie sprawia, że zabieg jest bardziej precyzyjny. Zwykle komfort pacjenta podnosi znieczulenie punktowe aplikowane w miejscu dojścia do naczynia. Gdy w grę wchodzi klejenie żylaków cena jest uzależniona przede wszystkim od tego, jaki klej został zastosowany. Waha się od dwóch do nawet 7 tysięcy. Przed zabiegiem konieczne jest też pobranie krwi od pacjenta i przeanalizowanie jego wyników, co jest dodatkowo płatne.

Przeciwwskazania przed klejeniem żylaków

Zabiegu nie mogą wykonywać osoby uczulone na cyjanoakryl, w ciąży i karmiące piersią, a także zmagające się ze zrostami w żyłach i z zakrzepicą żył. Przeciwwskazaniem jest też niedrożność żył głębokich. Klejenie żył kończyn dolnych jest metodą mało inwazyjną, niektóre osoby już bezpośrednio po nim mogą więc powrócić do normalnej aktywności. Przeważnie jednak konieczna jest rekonwalescencja, czas której określa lekarz. W zależności od tego, jaki zostanie zastosowany klej tkankowy cena może różnić się dość znacząco. Obniżenie kosztów zabiegu jest też możliwe, jeśli zdecydujemy się na pozbycie się żylaków z obu nóg. Niewskazane jest jednak przesadne oszczędzanie, może ono bowiem oznaczać, że zostanie zastosowany klej chirurgiczny cena którego sugeruje jego kiepskie właściwości klejące.

Termiczne metody usuwania żylaków

Przy takim podejściu do leczenia operacyjnego wykorzystuje się przede wszystkim temperaturę. Ta odpowiednio zaadaptowana do leczenia wpływa na strukturę naczynia krwionośnego i jego fizycznego zrośnięcia. Do takich metod zaliczamy laser, fale radiowe lub wykorzystanie pary wodnej.

1. Laserowe usuwanie żylaków – laseroterapia

Laseroterapia endowaskularna to nowoczesna metoda, która pozwala na umieszczenie w niewydolnej żyle specjalnego cewnika. Jego zakończenie pozwala na emitowanie światła lasera, a dzięki wyzwolonej w ten sposób energii natychmiast mamy co czynienia z obkurczeniem i zamknięciem żyły. Odpowiedź na pytanie o to, czy operacja żylaków jest bezpieczna, musi być więc pozytywna, nie bez znaczenia jest i to, że czas jej trwania nie jest długi. Zabieg przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych i zwykle nie trwa on dłużej niż godzinę. Konieczna nie jest również hospitalizacja. Gdy w grę wchodzi laserowe usuwanie żylaków przeciwwskazania nie ograniczają się wyłącznie do ciąży i czasu karmienia piersią. Wymienia się wśród nich także zaburzenia krzepnięcia krwi, a także te stany chorobowe, które nie pozwolą na podjęcie się aktywności ruchowej zaraz po zabiegu.

Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, gdy bowiem decydujemy się na laserowe usuwanie żylaków rekonwalescencja może okazać się dość zaskakująca dla wielu z nas. Zwykle trwa ona od kilku do nawet kilkunastu dni, a choć mogą pojawić się wówczas obrzęki i dolegliwości bólowe, pacjentom zaleca się chodzenie, począwszy od pierwszego dnia po zabiegu. Efekt zabiegu jest trwały, nadal należy jednak dbać o swoje żyły. Gdy wykonywane jest laserowe usuwanie żylaków powikłania zdarzają się dość rzadko. Zwykle są to zakażenia poddawanych zabiegowi tkanek, zakrzepowe zapalenia żył i krwawienia. Nic więc dziwnego, że tam, gdzie zastosowanie znajduje laserowe usuwanie żylaków zalecenia po zabiegu mają szczególnie duże znaczenie. Za każdym razem lekarz dopasowuje je do potrzeb i stanu pacjenta, a ten ostatni jest zobligowany do ich ścisłego przestrzegania.

Ile kosztuje operacja żylaków przy użyciu lasera?

Jedną z najważniejszych dla pacjentów kwestii pozostaje ta, ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków i czy wówczas, gdy w grę wchodzi usuwanie żylaków NFZ może wspierać pacjentów. Warto więc pamiętać, że usuwanie żylaków NFZ nadal nie jest możliwe, państwo finansuje bowiem metody operacyjne. Skoro więc laserowe usuwanie żylaków NFZ nie jest możliwe, warto sprawdzić, jak ceny tej metody pozbywania się ich, kształtują się w różnych miastach. Czasami warto pomyśleć o wyjeździe na zabieg do innej części kraju. Gdy decydujemy się na usuwanie żylaków cena może okazać się też niższa, jeśli zabiegi na obu kończynach wykonamy w tym samym miejscu.

2. Usuwanie żylaków falami radiowymi

Leczenie żylaków falami radiowymi jest zabiegiem zakładającym wykorzystanie urządzenia, które emitować będzie fale radiowe charakteryzujące się bardzo wysoką częstotliwością. Ich emisja sprawia, że w naczyniu wytwarza się bardzom wysoka temperatura, ta zaś sprawia, że dochodzi do jego zamknięcia. Tkanki znajdujące się na ścianach żyły ulegają z tego powodu uszkodzeniu, żylak zaś obkurcza się. Jego resztek organizm pozbywa się sam wykorzystując w tym celu komórki układu żernego.

Jak wygląda taki zabieg przy użyciu fal radiowych?

Zamykanie naczynek falami radiowymi to zabieg, który wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. Wizyta w gabinecie przeważnie trwa około dwóch godzin. Co szczególnie ważne, po zabiegu pacjent może nie tylko samodzielnie udać się do domu, ale również wykonywać w nim codzienne czynności. Zabieg pozwala na skuteczne radzenie sobie z żylakami różnej wielkości, warto jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania. Najważniejszym jest nadkrzepliwość, metoda ta nie jest jednak stosowana także u cukrzyków, osób z rozrusznikiem serca, a także u pacjentów z chorobą zatorowo-zakrzepową i tych, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi w obrębie kończyny.

Zaraz po zabiegu niezbędne jest założenie na nogę specjalnej opaski uciskowej, która może pozostawać na niej nawet przez dwie doby. Pierwszy tydzień po zabiegu to również czas, w którym pacjentom zalecane są spacery. Najlepiej, jeśli trwają one przynajmniej godzinę. Nie zaleca się przy tym ani nadmiernego obciążania nóg, ani długich kąpieli. Gdy podczas leczenia wykorzystywane są fale radiowe powikłania występują stosunkowo rzadko. Najczęściej mają one postać przebarwień.

3. Usuwanie żylaków parą wodną

Gdy w grę wchodzą żylaki para wodna cieszy się coraz większym uznaniem jako nieoperacyjna metoda ich leczenia. Ablacja parą wodną to stosunkowo nowa metoda. Zainteresowanie nią wynika przy tym przede wszystkim ze stwarzanej przez nią możliwości docierania nie tylko do największych żylaków, ale i do tych najmniejszych i najbardziej krętych, z którymi inne metody nie radzą sobie najlepiej. Zabieg wygląda podobnie, jak skleroterapia, do żył podawana jest jednak para wodna, a nie substancja chemiczna. Zmniejsza to liczbę ewentualnych powikłań i sprawia, że zabieg ten może być stosowany również przez alergików. Pacjent zwykle proszony jest przede wszystkim o to, aby przez przynajmniej dwie godziny przed zabiegiem powtrzymać się od jedzenia.

Jak wygląda proces leczenia przy użyciu pary wodnej?

Sam zabieg jest nie wymaga hospitalizacji, trwa maksymalnie godzinę, a wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, które nie pojawiają się także w czasie rekonwalescencji. Pełną sprawność odzyskuje się już po dwóch godzinach od momentu wykonania zabiegu. Wtedy też można wrócić do domu. Pacjent musi przez co najmniej tydzień nosić pończochy lub bandaże, zaleca się też, aby nie rezygnował z długich spacerów. Pomiędzy trzecim i dziesiątym dniem po wykonaniu zabiegu możliwy staje się powrót do pracy. Wizyta kontrolna jest w przypadku tego zabiegu koniecznością i nie powinna nastąpić później niż po ośmiu tygodniach od wykonania zabiegu. Ceny zabiegu oscylują w granicach trzech tysięcy złotych, wśród przeciwwskazań wymienia się zaś ciążę, okres karmienia oraz problemy z krzepliwością krwi.

Mechaniczne metody poskromienia żył – inwazyjna operacja na żylaki

Co zrobić, gdy żylaki są bardzo duże lub kręte, a także w sytuacji, w której pacjent nie może, z przyczyn finansowych, pozwolić sobie na zastosowanie metod nieinwazyjnych? W takim przypadku również można zapomnieć o problemie, jakim są żylaki nóg operacja wydaje się być jednak jedynym rozwiązaniem. Współcześnie tą metodę leczenia uważa się za ostateczność przede wszystkim dlatego, że jest inwazyjna i wymaga długiej rekonwalescencji. Nie oznacza to jednak, że wtedy, gdy naszym problemem są żylaki operacja jest wyrokiem. Dziś możemy skorzystać z przynajmniej kilku metod dostosowanych do zdrowia pacjenta i skali problemu. Za każdym razem inna jest więc odpowiedź na pytanie o stopień refundacji metody, a także o to, jak bolesna jest to operacja na żylaki ile zwolnienia można na nią dostać i jakie są jej skutki uboczne.

1. Stripping – inwazyjna ostateczność

Stripping żylaki to klasyczna metoda operacyjna stosowana przede wszystkim wtedy, gdy rozmiar żylaków skazuje na niepowodzenie mniej inwazyjne metody. Można leczyć za jej pomocą między innymi żylaki nawrotowe, te, które powiększają się pomimo stosowania leczenia zachowawczego, żylaki odpowiadające za nawracające zapalenia, a także żylaki krwawiące. W większości przypadków wykonuje się ją na żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej. Najczęściej w czasie jej trwania konieczne jest wykonanie dwóch nacięć umożliwiających wprowadzenie do światła naczynia specjalnej sądy. Żyła wyrywana jest i wyciągana w całości.

Jak wygląda przebieg operacji i ewentualne przeciwwskazania?

Zabieg wymaga przynajmniej dwóch dób spędzonych w szpitalu, po powrocie do domu konieczne jest przy tym przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Najważniejsze dotyczy regularnego zmieniania opatrunku, należy jednak pamiętać też o tym, po ilu dniach można zdecydować się na kąpiel, po ilu zaś zgłosić się na zdjęcie szwów. Stripping nie może być przeprowadzony między innymi w przypadku niedokrwienia kończyny i wystąpienia skazy krwotocznej. Przeciwwskazaniem jest też poważna niedrożność w przypadku żył głębokich. Gdy w grę wchodzi stripping żyły odpiszczelowej powikłania przeważnie ograniczają się do zakażeń. Mogą pojawić się też krwiaki, te jednak przeważnie ustępują samoczynnie, choć może to zająć nawet kilkanaście tygodni.

2. Kriostripping – zamrażanie żylaków

Kriostripping znany też jako zamrażanie żylaków jest metodą bezpieczną. Cieszy się dużą popularnością także dlatego, że zaliczamy go do mało inwazyjnych operacyjnych metod leczenia choroby żylnej. Stosuje się go już od kilkunastu lat notując coraz większe sukcesy w eliminowaniu ewentualnych powikłań.

Zabieg wymaga niewielkich nakłóć (2 lub 3 milimetry) pozwalających na wprowadzenie sondy do zmienionej chorobowo żyły. Końcówka sondy jest zmrożona osiągając temperaturę około -80 stopni Celsjusza. To właśnie niska temperatura sprawia, że żylak przykleja się do końcówki, a wykonane wcześniej nakłucia pozwalają na jego usunięcie. Zabieg trwa maksymalnie dwie godziny, pacjent może przy tym udać się do domu od razu po jego wykonaniu. Nie stosuje się przy tym narkozy, a jedynie znieczulenie miejscowe. Także po zabiegu ryzyko powikłań jest zminimalizowane. Nie ma więc mowy ani o krwiakach, ani o obrzmieniach. Najpoważniejszym przeciwwskazaniem jest choroba zakrzepowo-zatorowa. Zabiegu nie wykonuje się też u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jego cena waha się od 2000 do 2500 PLN.

3. Miniflebektomia czyli szydełkowanie żył

Szydełkowanie żylaków to małoinwazyjny zabieg ambulatoryjny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się je przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z rozległymi zmianami żylakowymi, główne pnie żylne pozostają jednak zdrowe i wydolne. Bywa i tak, że jest ona postrzegana jako uzupełnienie innych zabiegów, które umożliwiają wyeliminowanie żylaków. Gdy przedmiotem analizy jest miniflebektomia opinie na temat zabiegu są przeważnie pozytywnie. Wpływa na nie jego charakter, choć bowiem chirurg wykonuje nacięcia wzdłuż chorej żyły, są one jedynie mikroskopijne. To właśnie one pozwalają na stopniowe wydobywanie żyły na zewnątrz i usuwanie jej. Nacięcia skórne przeważnie nie wymagają zakładania szwów, pacjent zaś już tego samego dnia może udać się do domu.

Jak wygląda przebieg miniflebektomi i jakie są ewentualne przeciwwskazania?

Jeśli interesuje nas miniflebektomia zalecenia po zabiegu również nie należą do skomplikowanych. Przeważnie ograniczają się do noszenia pończoch uciskowych i dużej ilości ruchu. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz może przepisać pacjentowi leki przeciwbólowe przyjmowane przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Miniflebektomia powikłania generuje przede wszystkim wtedy, gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń pozabiegowych. Bezruch może prowadzić do zakrzepicy żylnej. Może też zdarzyć się tak, że w tkance podskórnej występować będą krwiaki. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim zakrzepica żył. Nie będzie on też wykonywany, jeśli w miejscach poddanych zabiegowi pojawi się stan zapalny. Tam, gdzie wykonywana jest miniflebektomia cena może wahać się od 1000 do 1500 PLN.

Czy istnieje jakaś alternatywa dla zabiegów lub operacji?

Jeśli chcemy wziąć sprawy we własne ręce, z pomocą przyjdą nam liczne portale internetowe prezentujące domowe sposoby na żylaki. Z początku mogą nas one napawać sceptyzmem. Jednak należy przyznać, że w tym przypadku tego typu uprzedzenia okazują się często błędem. Przy odrobinie systematyczności nawet wykorzystanie niezbyt wyszukanych środków pozwoli nam prawdopodobnie zlikwidować żylaki nóg. Leczenie domowe obejmuje:

  • okłady z octu jabłkowego,
  • spożywanie roztworów ze sproszkowanej papryki cayenne,
  • przyjmowanie suplementów zawierających ruszczyk kolczasty,
  • wmasowywanie oliwy z oliwek w pokryte żylakami miejsca.

Podsumowanie

Tak inwazyjne, jak i inwazyjne metody pozbywania się żylaków okazują się wybawieniem przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z zaawansowanymi, rozległymi zmianami. W innych przypadkach z pomocą przychodzą sposoby domowe i leczenie farmakologiczne stosowane pod okiem lekarza. W zależności od preferencji pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia w każdym przypadku to inna metoda może się okazać tą najwłaściwszą. Wybór nie jest tu aż tak istotny. Najważniejsza jest szybka interwencja, ponieważ to od niej zależy zatrzymanie rozwoju dolegliwości zanim jeszcze zdążą wyrządzić naszemu zdrowiu poważne szkody.

Źródła:
  1. Operacje chirurgiczne. 73 najczęściej wykonywane zabiegi. Co robi chirurg i dlaczego, Robert M. Youngson, KDC, Warszawa 2006, ISBN: 83-7404-299-0
  2. Interna w pięć dni, Wolfram Karges, Sascha Al Dahouk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ISBN: 9788320044799, 2003

Dodaj komentarz