Leczenie żylaków – 3 rekomendowane metody

jak leczyć żylaki na nogach

Żylaki to przewlekła choroba niewydolności żylnej, która objawia się wyraźnymi pajączkami na skórze, a w późniejszej fazie zgrubiałymi, wypukłymi przebarwieniami skórnymi. Zazwyczaj powstają na skutek upośledzenia drożności żył, ale bagatelizowanie problemu może doprowadzić do przykrych powikłań zdrowotnych. Dlatego też tak ważna jest szybka reakcja pacjenta i profesjonalna konsultacja z lekarzem specjalistą, który po wstępnym badaniu określi jak wyleczyć żylaki.

Zauważyłaś żylaki? Leczenie jest już niezbędne!

Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie żylaków to dość złożony proces, składający się z trzech podstawowych metod: leczenia zachowawczego, farmakologicznego i operacyjnego. Podjęcie decyzji, jak leczyć żylaki nóg, aby był to proces jak najbardziej skuteczny, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jednak mimo to wiele osób zdaje się lekceważyć problem tego wstydliwego schorzenia, totalnie nie biorąc pod uwagę potencjalnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli zauważysz u siebie charakterystyczne zgrubienia na skórze – obowiązkowo podejmij kroki w celu wyeliminiowania żylaków.

1. Leczenie zachowawcze  – jak leczyć żylaki prewencyjnie?

Zachowawcze leczenie żylaków polega głównie na przestrzeganiu ogólnych zaleceń oraz stosowaniu maści i kremów zmniejszających zarówno obrzęki, jak i uczucie ciężkości nóg. Niezwykle pomocne w takim stanie okazuje się regularne noszenie podkolanówek, pończoch czy chociażby specjalnych rajstop przeciwżylakowych. Takie pończochy uciskowe zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach powierzchniowych, jednocześnie obniżając ciśnienie w układzie, a także zapobiegają niekorzystnym zmianom w mikrokrążeniu. Warto jednak mieć na uwadze, że aby pończochy uciskowe spełniły swoją rolę powinny być dobierane indywidualnie, a potrzebne pomiary należy wykonać rano, jednak nie później niż 20 minut po wstaniu z łóżka. Dobrze dobrana pończocha powinna wywierać ucisk na kończynę w okolicy stawu skokowych, stopniowo malejący w górę.

Dodatkowo w zachowawczym leczeniu żylaków sprawdza się częste unoszenie nóg do góry, wykonywanie relaksacyjnych masaży i konieczne unikanie noszenia obcisłej odzieży, która może zaburzać swobodny odpływ krwi z kończyn dolnych.

2. Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne może pomóc.

Ten rodzaj terapii polega na podawaniu doustnych środków farmakologicznych uszczelniających naczynia. Głównie są to preparaty pochodzenia naturalnego, zawierające w swoim składzie takie substancje, jak:

  • wyciąg z rycyny;
  • wyciąg z kasztanowca;
  • oraz flawonowe pochodne benzopirenu uzyskiwane z surowców roślinnych bądź syntetycznie – rutyna i jej pochodne, hesperydyna, diosmina;
  • saponiny;
  • dobesylan wapniowy;
  • wyciągi z pestek winogron lub owoców cytrusowych.

Mimo tego, że leki przynoszą znaczną ulgę w dolegliwościach, nie chronią jednak przed rozwojem zaawansowanych zmian przewlekłej niewydolności żylnej. Z tego względu powinny być zawsze stosowane wraz z kompresoterapią, która zapobiega rozwoju choroby. Ważne jest również, by w przypadku towarzyszącego żylakom obrzęku nóg nie stosować środków moczopędnych przewlekle, inną sytuacją jest przewlekła niewydolność żylna, przy której wskazane jest stosowanie preparatów o moczopędnym działaniu.

3. Jeśli nie powyższe, to pozostaje ostatnie remedium na żylaki na nogach – leczenie operacyjne!

W sytuacji, gdy metody zachowawcze zawiodły, a farmakologia nie wystarczyła, szansą na powrót do zdrowia są zabiegu chirurgiczne. Mają one na celu usunięcie niewydolnych żył, a co za tym idzie, pozbycie się również wypukłych zmian na skórze wywołanych przez żylaki nóg. Leczenie operacyjne obejmuje zatem takie metody, jak:

Obliteracja/skleroterapia – ostrzykiwanie

Polega na wstrzyknięciu do światła żył specjalnego środka opartego na chemicznym składzie, który ma za zadanie spowodować ich zarośnięcie i przekształcenie, a potem całkowite wchłonięcie. Po wstrzyknięciu preparat obkurcza żyły, jej ściany włóknieją, przez co przez skórę wyczuwalna jest jako twardy sznurek. Terapia jest skuteczna przy małych, prostych żylakach, w początkowej fazie rozwoju choroby, czyli tzw. pajączkami, nie większymi niż 1mm. Z kolei w przypadku dużych i napiętych żylaków, w których krew przepływa pod dużym ciśnieniem a zastawka u ujścia żyły pachwinowej jest niewydolna, zastosowanie tej metody nie jest możliwe. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i trwa ok. 15-20 minut. Po zabiegu pacjent może swobodnie się poruszać, ale konieczne jest noszenie uciskowych pończoch lub bandaży. Wskazane jest krótkotrwałe ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie gorących kąpieli. W razie konieczności zabieg można za jakiś czas powtórzyć, ale najwcześniej po dwóch tygodniach. Medycznym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia z krzepliwością krwi i stosowanie leków przeciwkrzepliwych, przed zabiegiem należy więc skonsultować się z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami odstawić leki.

Kriostripping

Zabieg polega na zamrożeniu żył powierzchniowych, wykonywanym podwójnie, przy zastosowaniu ciekłego podtlenku azotu oraz znieczulenia miejscowego. W wyniku oddziaływania niską temperaturą dochodzi do szybkiej martwicy tkanek, które jednak regenerują się nawet do kilku tygodni. Krioterapia niszcząca tkanki prowadzi do stanu, w którym powstają pęcherze wypełnionych krwistym płynem. Po pęknięciu pęcherze przysychają, przez co ich okolica może wymagać założenia opatrunków. Pod martwiczymi tkankami pojawiają się młode, zdrowe tkanki i następuje proces regeneracji. Zazwyczaj nie dochodzi do powstania blizny, jednak zdarza się, że skóra w tym miejscu jest nieco bledsza.

Laserowe usuwanie żylaków

Czyli zamykanie żylaków kończyn dolnych światłem lasera. To aktualnie jedna z najnowocześniejszych ale też najmniej inwazyjna metoda leczenia żylaków. Zabieg wykonuje się przy użyciu lasera do wewnątrzżylnej koagulacji żył, trwa ok. 30-60 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu zabiegu pacjent może wrócić do aktywność, jednak konieczne jest zastosowanie pończochy elastycznej. Rezultatem zabiegu jest trwałe i skuteczne usunięcie żylaków, bez większych uciążliwości dla pacjenta, choć na wewnętrznej stronie podudzia może pojawić się niewielka blizna. Zazwyczaj wskazaniem do wykonania zabiegu laserowego są żylaki wywołane niewydolnością zastawek w żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej bądź też w innych żyłach powierzchniowych, gdy drożne są żyły układu głębokiego. Z kolei bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania laseroterapii jest wystąpienie zakrzepicy żylnej w kończynach dolnych, a także uczulenie na środek znieczulający, konkretnie na lidokainę.

Stripping

To zabieg polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu żył objętych zmianą chorobową. Stosowany szczególnie przy niewydolności zastawek żylnych oraz naczyń przeszywających. Stripping jest już jednak klasycznym zabiegiem chirurgicznych wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym. Po zabiegu przez kilka dni pacjent może odczuwać ból, ponadto w miejscu nacięć mogą pojawić się krwiaki, a po wygojeniu niewielkie blizny. W tym przypadku sprawność pacjenta również jest nieco ograniczona, nie zaleca się więc aktywności fizycznej. Okres rekonwalescencji jest zdecydowanie dłuższy niż przy innych metodach leczenia żylaków.

I ostatnia – krosektomia

Zabieg polega na wysokim podwiązaniu żyły odpiszczelowej z podwiązaniem też wszystkich dopływów jej ujścia. Intencją zabiegu jest zamknięcie przepływu przez niewydolne ujście żyły odpiszczelowej. Z kolei przed zabiegiem konieczne jest wykonanie dokładnego badania USG dopplerowskiego oraz w razie przyjmowania leków przecwikrzepliwych – odstawienie ich po konsultacji z lekarze, najlepiej na 7 dni przed zabiegiem. Krosektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Może ona również skutkować licznymi powikłaniami związanymi z uszkodzeniem okolicznych naczyń czy zakażeniami.

Źródła:
  1. Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych w materiale własnym – ocena wyników leczenia, Artykuł, Czasopismo : Phlebological Review,  1509-5738, Tom: T. 13 z. 1, Strony: s. 15-17, Małgorzata Gryszkiewicz , Maciej Białas , Ryszard Markert, Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Lekarski, 2005
  2. Kosmetyka stosowana, Joanna Dylewska-Grzelakowska, WSiP Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne,  2009, ISBN: 8302107174, 9788302107177
  3. Varicose veins and Spider veins Treatment with Homeopathy and Schuessler salts (homeopathic cell salts): A homeopathic and naturopathic guide, Robert Kopf, BookRix, 2018, ISBN: 3730970135, 9783730970133
  4. Sclerotherapy and Vein Treatment, Second Edition SET, Robert A. WeissMargaret A. WeissKaren L. Beasley, McGraw Hill Professional, 2012, ISBN: 007164122X, 9780071641227

Dodaj komentarz