Pajączki na nogach – czym są i jak wyglądają popękane naczynka na nogach?

pajączki na nogach a popękane naczynka

Niechciane żylaki na nogach, nie tylko szpecą nasze nogi, ale czujemy się z nimi nie komfortowo. Niestety żylaki możemy odziedziczyć genetycznie po rodzicach, a nawet po dziadkach, czy pradziadkach, a także pracujemy na nie przez całe życie nie uprawiając sportu, złą dietą, czy wykonując prace długo stojącą. Żylaki częściej dopadają kobiety, ale mężczyźni także mają z nimi problemy. Leczenie żylaków jest bardzo ważne ponieważ mogą one zagrozić naszemu życiu. Nie uprawiamy sportu, mało się ruszamy, przy czym mamy słabe mięśnie to pierwszy krok do żylaków. Ale nie tylko – jeżeli mamy uszkodzone zastawki, krew zaczyna się cofać, do tego dochodzi wzrost ciśnienia we krwi, żyły rozciągają się i już nie wracają do swojego kształtu to wówczas widzimy powstałe pajączki na nogach lub w bardziej zaawansowanej formie żylaki.

Pajączki na nogach – co mają wspólnego z popękanymi naczynkami?

Pajączki na nogach, inaczej żylaki, jest to choroba, fachowo nazywana przewlekłą niewydolnością żylną. Główną przyczyną tej przypadłości jest odziedziczenie skłonności do niej. Ponadto, na jej rozwój ma wpływ niewłaściwy tryb życia, który skutkuje obniżeniem sprawności naczyń żylnych. Istnieją także inne czynniki, które wpłynąć mogą na pajączki na nogach. Przyczyny może stanowić siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zbyt częste przebywanie w saunie, nadwaga, wady postawy i inne. Niezależnie jednak od przyczyn, możliwe jest zarówno usuniecie żylaków i popękanych naczynek, jak i całkowite ich usunięcie. O tym, jak zlikwidować pajączki na nogach, jak wyglądają te czerwone i widoczne naczynka oraz jak pozbyć się żylaków, przeczytać można poniżej.

Jak wyglądają? Żylaki na nogach zaczynają się od tak zwanych „pajączków na nogach”.

Niewinnie rozwijająca się choroba żylaków zaczyna się od ciężkich, ołowianych nóg, wieczorem zaś opuchnięte kostki mogą nie zwrócić naszej uwagi. Natomiast tu rozpoczyna się tak zwany okres przed żylakowy. Na naszych nogach zaczynają pojawiać się pajączki. Pajączki na nogach zwane są inaczej popękanymi naczynkami, które są dość charakterystyczne. Z wyglądu przypominają pojedyncze, krótkie czerwone nitki, które zazwyczaj znajdują się w sinym skupisku. Popękane naczynka krwionośne rozgałęziają się, gdzie przypominają pajęczynę, dlatego stąd też ich nazwa „pajączki na nogach”. Nie leczone pajączki mogą trwać wiele lat, ale z czasem przeistoczą się w żylaki.

Poniżej przedstawione są żylaki nóg, zdjęcia pajączków na nogach oraz inne objawy.

Żylaki przeistoczone z pajączków dają nam się odczuć poprzez skurcze nóg i ból, który nie ustępuje nawet po nocnym wypoczynku. Wzdłuż żyły pojawia się uwypuklenie, które zwiększa się i zmniejsza. Gdy stoimy uwypuklenie się stanowczo zwiększa, gdy leżymy z nogami podniesionymi do góry żylaki zmniejszają się. Wówczas dochodzi do zaburzeń tkankowych, gdzie możemy zaobserwować brązowe przebarwienia na skórze, zapalenie tkanki podskórnej oraz wypryski żylakowe. Na kostkach powstaje tak zwana twardzina, czyli odczuwamy bardzo twardą skórę. Mogą pojawić się owrzodzenia na podudziu oraz otwierają się bolesne i trudne w gojeniu rany. Natomiast rany jak nie zostaną wyleczone mogą być groźne dla naszego organizmu i prowadzić do zakażenia.

Jednak zapoznajmy się z konkretnymi zdjęciami poszczególnych pacjentów na zdjęciach. Ostrzegamy, że to widok tylko dla osób o twardym żołądku.

Żylaki na udach – zdjęcia i krótka charakterystyka

[envira-gallery id=”485″]

Żylaki na udach to bardzo popularny problem. Zazwyczaj są one widoczne jako pajączki na udach sine uwypuklenia na skórze w okolicach żył. W zależności od zaawansowania problemu mogą być zupełnie bezobjawowe albo powodować kurcze mięśniowe, swędzenie skóry, opuchnięcia lub dosyć silny ból nóg w udach. W przypadku długiej niewydolności żylnej często pojawiają się również brązowo–złote przebarwienia.

Żylaki podudzi – zdjęcia i opis objawów

[envira-gallery id=”486″]

Żylaki na podudziu to często pogrubione i poskręcane odcinki żył. Są one wyczuwalne pod skórą oraz nabrzmiałe. Na początku towarzyszy im dyskomfort oraz skurcze podudzi. W miarę postępu choroby pojawia się ból nasilający się przy chodzeniu lub staniu. Mogą im towarzyszyć obrzęki kostek, uczucie drętwienia oraz uczucie ciężkich nóg, szczególnie wieczorami. Powstają wskutek nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

Żylaki na łydkach – zdjęcia jak wyglądają i krótka charakterystyka

[envira-gallery id=”490″]

Żylaki na łydkach są wyczuwalne pod skórą, często widoczne jako nabrzmiałe guzki. Powodują uczucie ciężkości, szczególne wieczorami oraz mocno swędzenie. Wyczuwa się wtedy puchnięcie łydek oraz ich nabrzmiałość i uczucie pełności w powięziach mięśniowych. Często żylaki łydek połączone są z zespołem niespokojnych nóg, który może powodować bezsenność.

Żylaki na stopach – zdjęcia pacjentek i opis schorzenia

[envira-gallery id=”489″]

Żylaki na stopie (a tym bardziej na obu stopach) obserwuje się stosunkowo rzadko. Częściej występują one na łydkach i udach. Jednak stopy to najczęściej źródło żylaków. Nieprawidłowa krzywizna stóp przyczynia się do ich obciążania i w konsekwencji zaburzeń w odprowadzaniu krwi. Żylaki często łączą się z występowaniem płaskostopia. Również halluksy, mogą powodować sprawić, że żylaki stóp pojawią się u osób cierpiących na deformacje kostną – ze względu na zbyt duży nacisku na przednią cześć stopy.

Żylaki w ciąży – zdjęcia Pań w stanie błogosławionym

[envira-gallery id=”488″]

Żylaki w ciąży to problem około 40% kobiet. Towarzyszy im uczucie ciężaru, obrzęk, skurcze oraz drętwienie. Skóra w tych miejscach jest swędząca i może się przesuszać. Najczęściej są widoczne po wewnętrznej stronie ud, w okolicach łydek oraz na kostkach. Pajączki oraz żylaki pojawiają się w ciąży ze względu na duże obciążenie.

Żylaki żołądka – zdjęcia z gastroskopii

[envira-gallery id=”487″]

Żylaki żołądka to inaczej rozszerzone żyły znajdujące się w żołądku, szczególnie w jego górnej części. Mają związek ze zwiększeniem się ciśnienia w żyle wrotnej. Mogą występować wraz z żylakami przełyku. W pierwszych etapach choroby często nie dają żadnych objawów. Z czasem żylaki żołądka objawiają się krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Żylaki przełyku – zdjęcia i krótkie omówienie

[envira-gallery id=”491″]

Żylaki przełyku objawy mają najczęściej w zupełnie innych dolegliwościach. Są to poszerzone naczynia krwionośne, które powstają, gdy występuje nadciśnienie w żyle wrotnej. Potrafią powodować krwawienie z przełyku, na przykład podczas kaszlu oraz jedzenia. Często powodują ból w trakcie spożywania posiłków. Żylaki w przełyku (najczęściej u alkoholika) bardzo często spowodowane są marskością wątroby.

Pękające naczynka na nogach – leczenie i preparaty

Bez wątpienia przyczyną kompleksów oraz zakrywania dolnych partii ciała są pajączki na nogach. Leczenie ich jest jednak możliwe, zarówno za pomocą inwazyjnych zabiegów, jak i stosowanych miejscowo preparatów. Wiele osób zmagających się z przewlekłą niewydolnością żylną, zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się pajączków na nogach. Lekarze i farmaceuci polecają preparaty, które mogą pomóc rozwiązać powyższy problem. Do rekomendowanych produktów zalicza się krem na pajączki na nogach oraz maść na pajączki na nogach. Preparaty te mają działanie pozwalające całkowicie pozbyć się żylaków oraz pajączków. Między innymi wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, wzmacniają wydolność zastawek oraz zmniejszają bóle nóg. Osobom zastanawiającym się co na pajączki na nogach, najczęściej polecany jest żel na żylaki Varosin Forte Max. Zdobył on bardzo duże uznanie w USA i ostatnio pojawił się na polskim rynku medycznym.

Krem na pękające naczynka na nogach pozwala nie tylko zmniejszyć widoczność niedoskonałości, ale także zmniejsza dyskomfort spowodowany ciężkimi i obolałymi nogami. Jeżeli pajączki zaczynają dopiero się pojawiać, pierwszym krokiem powinno być, sięgniecie po krem na pękające naczynka na nogach, Jest to sposób na zapobiegnięcie ich rozprzestrzenianiu się. Krem uszczelni ścianki naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zmniejszy ich predyspozycje do pękania. Naturalnym lekiem, który wspomaga zatrzymanie powstawania żylaków, jest wyciąg z nasion kasztanowca. Substancja ta wchodzi w skład wspomnianego powyżej żelu Varosin Forte Max.

Zabiegi na popękane naczynka na nogach a inwazyjność kuracji

Rozszerzone oraz pękające naczynka na nogach, jest to częsty i wstydliwy problem. Wiele osób decyduje się, na długotrwałe pozbycie się ich. Usuwanie pajączków na nogach oraz zamykanie naczynek na nogach odbywa się najczęściej przy użyciu lasera. Jest to zabieg skuteczny, dający pewne, długotrwałe efekty. Co więcej, jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a działaniu lasera poddawane są jedynie popękane naczynka na nogach. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć pajączki na nogach, to laseroterapia z pewnością jest dla Ciebie. Istnieje jeszcze jeden sposób na uciążliwe pajączki na nogach. Usuwanie ich jest możliwe przy użyciu pary wodnej. Jest to metoda nowatorska, pochodząca z Francji. Usunięcie pajączków następuje poprzez wprowadzenie pewnych ilości pary wodnej do wnętrza żylaków. Działanie to powoduje ich obkurczenie oraz zanim. Metoda ta jest mało inwazyjna, nie pozostawia blizn, a zabieg jest bardzo krótki.

Żylaki pojawiają się nie tylko od genetyki – o tym warto pamiętać!

Żylaki mogą pojawić się nie tylko po przez dziedziczność w genach, brakiem sportu czy też poprzez długie stanie, ale także kobiety w ciąży mają ten problem. Nawet co trzecia kobieta w ciąży pierwszej męczy się z żylakami. Jak to możliwe? Żylaki żyły od-piszczelowej powstają, gdy nieprawidłowo funkcjonuje zastawka, która ma ujście w pachwinie. Zastawka wówczas jest uszkodzona, ponieważ ciśnienie w brzuchu podczas ciąży przez dłuższy czas jest wyższe. Ponadto kobietą w ciąży wzrasta objętość krwi i układ żylny musi tą zwiększoną objętość jakoś pomieścić. Dodatkowo w organizmie kobiety więcej wytwarza się hormon progesteron, który odpowiada za rozciąganie się macicy, czyli powoduje większą rozciągliwość żył.

Źródła:
  1. Zakrzepica żył głębokich. Komentarz, Lekarz Rodzinny,  Rocznik 2011,  tom 161,  numer 1,  article-33ca1a4f-ee7d-4031-a08c-01fd5d962395
  2. Żanna Fiodorenko-Dumas, Żylaki – przyczyny i leczenie. Gerontologia Współczesna 2013; 1, 3, 122-124

Dodaj komentarz