Jak powstają żylaki i co wpływa na ich pojawienie na nogach

jak powstają żylaki na nogach

W dzisiejszych czasach, żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń, które dotyka kobiet i mężczyzn. Ten wstydliwy problem nóg dosięga niestety coraz większą liczbę osób. Nieleczone żylaki mogą grozić naszemu zdrowiu i życiu, dlatego nie należy lekceważyć tej choroby. Aby zadać pytanie: „Od czego powstają żylaki?”, należy je rozróżnić, istnieją żylaki pierwotne i wtórne. Żylaki pierwotne tworzą się samoistnie, a przyczynami ich powstania są uwarunkowania genetyczne, długotrwała praca w pozycji stojącej lub siedzącej, przebyte ciąże, nadmierny wysiłek fizyczny a także niezdrowy styl życia min. brak ruchu. Żylaki wtórne rozwijają się w wyniku przebytych i istniejących chorób. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest choroba przewlekłej niewydolności żylnej. Inna przyczyną ich powstania są nowotwory, które wyniku ucisku żył utrudniają odpływ krwi z kończyn dolnych.

Jak powstają żylaki na nogach?

Niewydolność żylna objawia się najczęściej w kończynach dolnych. Układ żylny ludzkich kończyn dolnych jest podzielony na trzy główne części:

  • żyły powierzchowne,
  • żyły głębokie,
  • sieć żył przeszywających (tzw. perforatorów), które łączą układ powierzchowny i głęboki.

Podczas powstawania żylaków pierwotnych jak i wtórnych towarzyszy im wzrost ciśnienia żylnego, osłabienie ścian naczyń żylnych oraz uszkodzenie zastawek. Krew żylna płynie wolniej niż krew tętnicowa, gdyż musi przedostać się ku górze, do naszego serca i pokonać siłę grawitacji. Żeby mogła popłynąć ku górze potrzebuje wsparcia, a są nimi zastawki. Te małe „zawory hydrauliczne” zamykają się gdy krew płynąca do serca próbuje cofnąć się. W przypadku uszkodzonych zastawek krew cofa się i pod wpływem podwyższonego ciśnienia zaczyna naciskać na ściany żył. Wskutek nadmiernej ilości krwi, żyły rozciągają się. W ten sposób powstają żylaki kończyn dolnych, czyli widoczne gołym okiem, niebieskie linie. Często wyglądają jak kręte, uwypuklenia żylne i szpecą nasze nogi.

Od czego powstają żylaki kończyn dolnych? 

Lista jest niestety długa i widnieje na niej parę elementów, które po prostu lubimy na co dzień. Jednak przyczyny żylaków największe żniwo zbierają, jeżeli występują u nas:

  • nadwaga i otyłość;
  • czynniki genetyczne;
  • praca w pozycji stojącej i praca w pozycji siedzącej;
  • długotrwałe podnoszenie oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów;
  • długotrwały brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej;
  • zbyt wysoka temperatura otoczenia i częste, gorące kąpiele;
  • nadmierne siedzenie z podkurczonymi nogami;
  • ciąża i poród;
  • antykoncepcja hormonalna i leki hormonalne,
  • inwazyjne zabiegi.

Intensywne opalanie się lub zbyt częste uczęszczanie do sauny również powodują powstanie tej niechcianej dolegliwości nóg. W skutek wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, a następnie kurczą gdy temperatura spada. Niestety może zdarzyć się, iż żyła utraci swą sprężystość i poprzez nieszczelność zastawek nie powróci do obkurczonego, stanu pierwotnego.Wraz z wiekiem, siedzącym lub stojącym trybem życia, otyłością czy też brakiem ruchu, następuje stopniowa degeneracja zastawek żylnych. Zaburzenia hormonalne, cukrzyca, zapalenie jelita grubego, udar mózgu oraz poważne zabiegi operacyjne także wpływają wadliwie na zastawki żylne i przyczyniają się do powstania żylaków kończyn dolnych.

Początki żylaków – jak je rozpoznać?

Początki żylaków dość łatwo rozpoznać, najczęściej niewinne pajączki są pierwszym etapem ich rozwoju. Z upływem czasu zaczynamy odczuwać ból i skurcze nóg oraz zauważamy prześwitujące żyły, pojawiają się uwypuklenia na żyłach, które są większe podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Pajączki najczęściej pojawiają się w okolicach kostek i pod kolanami. Wczesnym objawem powstających żylaków jest ból w pachwinach lub pod kolanem, który nasila się podczas długiego stania lub siedzenia.

Wczesne objawy żylaków to także uczucie ciężkich nóg, opuchnięte kostki czy też problem ze staniem w jednym miejscu. Gdy mamy wrażenie, że nasze ulubione buty robią się za ciasne a stopy robią się często wilgotne, również musimy być czujni, gdyż mogą to być początki żylaków.

Źródła:
  1. Varicose Veins, Venous Disorders, and Lymphatic Problems in the Lower Limbs Oxford medical publications, David J. Tibbs, Oxford University Press, 1997, Uniwersytet Michigan, ISBN: 0192627627, 9780192627629
  2. Anatomia i fizjologia dla bystrzaków, Donna Rae Siegfried, Helion, 2013, ISBN: 8324676635, 9788324676637

Dodaj komentarz